CASESoftware© 2005

• Ziua Eropei
• L. Rebreanu – vitrina aniversara
• Expozitie de documente despre Marea Unire – 1 Dec 1918
• Prezentare de carte « Obiceiuri de iarna la romani », « Colinde»
• Dialog intercultural in prag de sarbatori. Prezentarea Ghidurilor : Spania, Germania, Finlanda, Danemarca; tari cu care scoala are in derulare parteneriat scolar.
• Prezentare de carte Stephen Covey, Managementul timpului , Editura Allfa, Bucuresti, 2007
• Kim Kiyosaki, Femeie bogata, Editura Curtea Veche, ,Bucuresti, 2009
• M.Eminescu – vitrina aniversara ;
• Prezentarea Operei lui Mihai Eminescu in VIII volume, Editura Gunivas, Chisinau, 2001

Popularizarea cartilor si activitati de promovare a resurselor bibliotecii

• Prezentare de carte : seria Examene 2008-2009
• Ghid de pregatire bacalaureat Tehnic -Electric I- Siteme de automatizare si Tehnici de masurare in domeniu, Ed. Sigma2009
• Ghid de pregatire bacalaureat-Matematica M2,Ed. Sigma
• O. Mandrut Geografie Bac2009, Ed. Corint
• L.Badulescu- Lb. Engleza Bac 2009, Ed. Corint
• Istoria Romanilor, Bac 2008, Ed. Gimnasium
• Kim Kiyosaki, Femeie bogata, Editura Curtea Veche, ,Bucuresti, 2009

Activitati extracurriculare

• Vizita la Salonul de Carete Joie de Livre organizat in incinat Casei de Cultura a Studentilor
• Vizita la Targul Naţional de Carte Gaudeamus
• Intalnire cu autorul R. Tuculescu. Prezentarea cartii «Gothatea » povestiri, Ed.Ecumenica, 2008, Cluj Napoca
• Biblioatelier
• Intalnire cu autorul Ioan Vlas. Prezentarea catii « Dulcea mea Doamna/ Eminul meu iubit . Corespondentă inedită Mihai Eminescu – Veronica Micle », Ed. Polirom, 2000, Iasi.
• Pregatirea elevilor pentru concursul « Imagineaza -Creaza –Inoveaza », organizat si desfasurat la Biblioteca Judeteana « Octavian Goga » Cluj in colaborare cu Consiliul Judetean Cluj.

Alte date

Gazduirea in biblioteca si participarea la programul Comenius LLL prin proiectul ”One school-many cultures” in perioada 11-16 noiembrie 2007. Echipa colegiului nostru a fost formata din : prof. coordonator proiect Michaela Bucurescu ; membri : prof. Simona Pop, bibliotecar Rodica Prodan, ing. Vlad Todor. Intreaga activitate s-a desfasurat la biblioteca unde s-au sustinut o serie de dezbateri, workshopuri si s-au planificat urmatoarele intalniri de lucru si programul acestora.

Participarea cu lucrarea : « Modele de lectura » la Simpozionul international « Noi tendinte in educatie : invatare, ICT si invatatre media ». 30 martie 2009.

Organizarea concursului scolar « Matematica – pasiunea mea » cu Caterdra de Matematica sef catedra prof. Simona Pop si profesorii: Maria Jorj, Luminita Bogdanici, Alexandrina Vlaicu, Simona Moldovan, Michaela Bucurescu, Anca Pop. Invitat special Inspector de specialitate Cristian Pop.
Premii obtinute de elevi:
locul I – Ioana Farago XIA, Anca Dan XA
locul II – Sonia David XB, Puscasiu Adela XB
locul III – Pop Bogdan XIB, Magyarosi Florina XIA

Colaborari cu:

Biblioteca Judeteana Octavian Goga Cluj Napoca in vederea dezvoltarii capacitatii de documentare si informare intr-o biblioteca mai mare si intr-un Centru de Informare Comunitara (ce inglobeaza informare locala, europeana, NATO, punct de informare Consiliul Europei) in special cu ocazia Zilei Europei. Dezvoltarea capacitatilor de comunicare si socializare prin organizarea de intalniri si dialoguri culturale.
Participarea la Concursul anual organizat cu ocazia Zilei Europei :
– Impreuna din 2007- premiul II- echipa formata din elevii : Satmarean Stefania XIC, Boia Iuliana XIC, Farago Ioana XA
– Dialog-Diversitate-Democratie-in anul 2008- premiul III- echipa formata din elevii : Farago Iana XIA, Boia Iuliana XIIC, Satmarean Stefania XIIC
– Imagineaza -Creaza –Inoveaza in anul 2009– elevii participanti : Brie Larisa IXE, David Sonia XIB, Puscasiu Adela XIB

Colaborare de parteneriat cu Liceul Teoretic « Avram Iancu » Cluj-Napoca – Parteneriat scolar 2006-2007-„Cartile – preteni reci, dar siguri”

Colaborare cu Colegiul « G. Baritiu »Cluj-Napoca
– Sesiune de comunicari stiintifice cu ocazia zilei de 1 Decembrie 1918.
– Participare ca indrumator de lucrari ale levilor la actiunea « Porti deschise nonviolentei », sectiunea eseu, la care am obtinut 3 locuri III. Actiunea a fost organizata de C.G.Baritiu, desfasurata in perioada 23-27 aprilie 2007.

Colaborare cu Grupul Scolar Material Rulant Cluj-Napoca
– Sesiune de comunicari stiintifice « Efectele integrarii in UE asupra economiei României

Colaborare cu Fundatia Roman pentru Copii, Comunitate si Familie an scolar 2007-2008